Ortaklığın Giderilmesi Davası ile İlgili Önemli Açıklamalar

Soru    : Adresime Sulh Hukuk Mahkemesinden “Paydaşlığın Giderilmesi Davası” tebligatı geldi ne yapmalıyım?
 Cevap  :  Bu dava ile davacı taraf, harici yollardan alamadığı hisseleri dava yolu ile almaya çalışmaktadır. Önünüzde birkaç seçenek var. Size tavsiyem ne yapacağınıza karar vererek karar verdiğiniz yolda kararlılıkla devam etmektir. Seçenekleriniz :
 1-     Dava dilekçesini aldığınız tarihte, davacı taraf hissedarı bulunduğunuz taşınmaz üzerindeki hissesini tapuda devir alalı 2 sene geçmediyse en kısa süre içinde davacı şirkete dava açarak şirketin aldığı hisseyi kendisinden alabilirsiniz. Bu yolu kullanmanız lehinize olacaktır. Dikkat bu dava sürelidir.
2-     Bu hakkınızı kullanmak istemediğinizde veya şirketin aldığı yerin bedelini ödeyerek alacak durumunuzun olmadığı durumda ortaklığın giderilmesi davası devam edecektir. Bu dava ile ilgili kısaca aşağıdaki açıklamaları yapmakta fayda görüyorum. Daha detaylı bilgi için web sayfamın iletişim bölümündeki iletişim seçeneklerinden biri ile temasa geçmenizi rica ediyorum.
 a)      Dava dilekçesi gelmesine rağmen hiçbir işlemde bulunmadan tamamen pasif kalarak süreci izlemek. Bu yolu seçtiğiniz takdirde size sadece önemli hususlar tebligat şeklinde gelecek, diğer hususlar yokluğunuzda devam edecektir. Bazı hemşehrilerimizin sorularına istinaden diyebilirim ki davayı takip etmeyişinizin size bir cezai yaptırımı olmaz. Sadece haklarınızı savunmamış olursunuz.
b)      Davaya bizzat katılarak haklarınızı koruma yolunu seçebilirsiniz.

Davayı bir avukat aracılığı takip edebilirsiniz. Hak kayıpları yaşamamanız için bir avukat aracılığı ile davayı takip etmeniz tavsiye olunur.

c)      Davayı takip etme seçeneğini seçtiyseniz ,

i-                    Davayı kabul edebilirsiniz

ii-                  Davanın reddini talep edebilirsiniz

iii-                 Satış yolu ile değil de mümkünse aynen taksimini talep edebilirsiniz

 Bu ihtimalleri değerlendirirken sizin hissenizi satıp satmama iradeniz, çimento fabrikasının o bölgeye kurulup kurulmaması yönündeki görüşünüz, o bölgenin sanayi alanı ilan edilmesi ve idarenin bu kararının yargı süreci, o bölgenin sanayi bölgesi olması durumunda çevrenin uğrayacağı tahribat, o bölgedeki işsizliğe çözüm olup olmayacağı iddiaları gibi onlarca konunun birlikte değerlendirilmesinde fayda olacağını düşünüyorum.

            Davayı kabul ettiyseniz sizin için en önemli konu taşınmazın sizin lehinize olan fiyata satılıp satılmayacağı hususudur. Bedel bilirkişiler tarafından belirlenecektir. Dava süreci tamamlanırsa ihaleye çıkarak taşınmaz satılacaktır (düşük ihtimal de olsa ihaleye çıkmadan da satılma ihtimali vardır). Bedel dışındaki işlemler sizin açınızdan çok önemli değildir.

            Davanın reddini talep etmek istiyorsanız bunu süresi içinde mahkemeye gerekçelerinizle bildirmeniz gerekmektedir. Bilhassa o bölgenin doğal dokusunun bozulmasını istemeyenler ile ata toprağını satmak istemeyenler bu seçeneği tercih edecektirler. Ancak ortaklığın giderilmesi davasında çevre vb. konulara girilmeyeceğinden mevzuattaki ve Yargıtay’ın uygulamalarındaki konulara girilerek cevap dilekçesi verilmelidir. Ortaklığın giderilmesi davalarında “red” oranı düşüktür. Ancak imkansız değildir. Hakkınızı avukatınız eliyle takip etmeniz lehinize olacaktır. Yine bu süreçte Köseli Köyü Muhtarlığınca açılan davaları izlemenin lehinize olacağını düşünüyorum.

            Üçüncü ihtimal aynen taksim. Türk Medeni Kanununda “..paydaşlardan birinin istemi üzerine hakim, malın aynen bölünerek paylaştırılmasına..” ifadeleri ile satış dışındaki bir başka alternatif yol olarak hissedarlara sunulmuştur. Ancak ikiyüzden fazla hissedarın olduğu bir davada bu yol konsensüs sağlanamadan uygulanabilecek bir yol değildir. Bu seçeneğin uygulanması ihtimal dahilinde olmakla birlikte zordur.

3- Yukarıdaki açıklamalar hissedarların hisselerinde hukuki problem olmadığı varsayılarak yapılmıştır. Miras veya eşya hukukundan kaynaklanan başkaca problemlere ayrıca açıklama getirilmesi gerekebilir. Örneğin hissedarların mirasçılık vasfındaki değişiklik, hisse oranlarını ve hissedarları değiştireceğinden davanın akibetini de değiştirecektir.

             Genel Değerlendirme :

             Söz konusu bölgede kurulmak istenen fabrika ve ilan edilen sanayi bölgesi ile ilgili kamuoyunda 2 görüş hakim:

             Birinci görüş     : Bu fabrika mutlaka kurulmalı, işsizlik son bulmalı

            İkinci görüş      : Doğal hayatın tarumar edilmesine izin verilmemeli

             Bu iki görüşünde kendine göre haklılık payları bulunmaktadır. Ancak iletişim ve bilgi paylaşımı konularındaki eksikliklerimiz nedeniyle taraflar adeta aradaki köprüleri tamamen yıkmış durumdalar. Biz daha önceki taş ocağı davalarında hep şunu savunduk. Biz kendi topraklarımıza sahip çıkmalıyız onları ekonomiye kazandırmalıyız. Atalarımızdan bize emanet edilen topraklarımıza ancak bu şekilde çocuklarımıza alnımızın hakkıyla devredebiliriz. Bunu yapmadığımız zaman başkaları gelir istedikleri gibi at oynatırlar. Ben şahsen memleketinden 10 saatlik mesafede biri olarak oralarda şimdilerde ne oynatıldığını, ne oyunlar oynandığını veya döndüğünü bilemiyorum. Bilebildiğim tek şey birlik ve beraberlik ile aşılamayacak dağların olmadığıdır. Birlik beraberlik olmadığı zaman o dağlar tarumar edilecektir. Örnek isteyenler Emirli’ye, Aşağıçirişliye, Çarıklıbaşı’na bakabilirler. Birlik beraberliği daha önce sizler sağladınız ve başardınız. Örnek mücadeleniz tüm Türkiye çapında ses getirdi. O ses bir kez daha çıkamaz mı?

“Boş vermeyin! Ses verin.  ” Hissenizi satmak isteseniz bile hakkınızı sonuna kadar aramanızı tavsiye ederim.

 Saygılarımla

Avukat Temel KAPLAN

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>